Pokáč

Pokáč, vlastním jménem Jan Pokorný (* 25. července 1990 Praha), je český písničkář, textař, youtuber a muzikant (kytara, ukulele).
V textech obvykle s humorem a nadsázkou zpracovává témata obyčejného života, často odkazuje na své původní povolání „ajťáka“ (programátora). Během 10. let se postupně stal jedním z nejpopulárnějších českých písničkářů. Roku 2021 získal stříbrného Slavíka v kategorii Zpěvák a dvě platinové desky.

Své první písně napsal v roce 2008. Svůj první koncert absolvoval 4. dubna 2009 ve Slaném, jako předskokan. Roku 2011 vytvořil autorské duo s právě začínajícím zpěvákem Voxelem a jako textař se podílel na jeho dvou albech (AllBoom, Motýlí efekt); z této spolupráce vznikla například píseň „V naší ulici“, která dosáhla několik milionů zhlédnutí na YouTube. Jejich společná píseň „Zejtra je taky den“ (2013) byla první výraznější zmínkou o Pokáčovi jakožto interpretovi.

Roku 2015 vytvořil svůj debutový singl „Vymlácený entry“; finance na natočení klipu získal díky crowdfundingové kampani na platformě Startovač. V 2017 vydal své první studiové album Vlasy, které obsahovalo hity „Mám doma kočku“, „Rád chodím na poštu“ nebo „Co z tebe bude“. Následně získal nominace na objev roku v hudebních anketách Český slavík i ceny Anděl; druhé studiové album Úplně levej (2019) pokřtil ve Foru Karlín.

Obě alba získala dvojnásobné platinové desky za prodej. Třetí studiové album Antarktida (2021) bylo pokřtěno 24. září 2022 na dosud největším koncertě Pokáče v O2 aréně Praha. Pokáč spolupracuje také s jinými interprety; podílel se na textech několika písní skupin Mirai („Chci tančit“, „Anděl“, „365“ a další) a Rybičky 48 („My“, „Zamilovaný a nešťastná 2“), dále je spoluautorem textů několika písní Jakuba Děkana („Já vím“, „Příběh“), se kterým také nazpíval duet „Co bejvávalo už není“. S Pavlem Calltou nazpíval virální hit „Písnička“, své síly spojil se swingovou kapelou B-Side Band a společně vydali swingovou předělávku Pokáčovy původní písně „Co z tebe bude“ pro album Folk Swings. Napsal také text skladby „Nejsem další!“ z třetího ročníku hudebního projektu AquaBabes 2016, textařsky se podílel na písni „Cizí zeď“ v projektu 1/10 od OneManShow FOUNDATION.

V sezóně 2018/2019 psal písně pro fotbalový klub AC Sparta Praha, jehož je fanouškem. V únoru 2020 absolvoval koncertní turné po Austrálii. Od března 2020 glosuje na Frekvenci 1 aktuální dění ve společnosti pod názvem Pokáčova rychlovka. Mezi jeho písněmi je řada duetů s hudebníky, například s Kateřinou Marií Tichou, Berenikou Kohoutovou či Jakubem Ondrou. S Annou Julií Slováčkovou nazpíval píseň „I když jsme plešatý“, která má za cíl podpořit děti a mladé onkologické pacienty z projektu Můj nový život. K nejznámějším skladbám patří „Vymlácený entry“, „Mám doma kočku“, „V lese“, „Rád chodím na poštu“, „Matfyzák na discu“ či „Cowboy“. 25. května 2021 vydal Pokáč v pořadí třetí studiové album, Antarktida, obsahující písně jako „Holky to objektivně lehčí maj”, „Lék na bolest duše”, „Cowboy” nebo „Anděl”; ke všem zmíněným singlům byly natočeny videoklipy. V roce 2022 nazpíval píseň s Jaromírem Nohavicou „Vzpomínáš, co zpíval John“. Listopadové Rodinné album (2023; čtvrté v pořadí) dle svých slov psal jako spokojený otec, zatímto trojici předchozích „jako student, ajťák a tak trochu cynik“.web
facebook
instagram
youtube

Fotogalerie