Ruslana

Ruslana Stepanivna Lyžyčková (ukrajinsky Руслана Степанівна Лижичко; * 24. května 1973, Lvov, SSSR, dnes Ukrajina) je ukrajinská popová zpěvačka, pianistka, skladatelka a producentka. Je vítězkou Eurovision Song Contest 2004, World Music Awards a držitelkou řady dalších významných ocenění.

Již od útlého dětství se věnovala zpěvu v různých souborech a skupinách a vzdělávala se na poli hudby. Má diplom z hraní na klavír a z dirigování. Umí dirigovat 120členný orchestr a již dirigovala například ve Lvovském divadle opery a baletu.
Jejím manželem a zároveň manažerem je Aleksandr Ksenofontov, za něhož se provdala 27. prosince 1995. Od roku 1993 společně provozují firmu Luxen Studio, zabývající se tvorbou rádiových a filmových teaserů.

Kariéru započala vítězstvím na soutěži Slavjanskyj Bazar 1996. Později pracovala na televizním projektu Vánoce s Ruslanou. Její první album Myť vesny. Dzvinkyj viter live vydané v roce 1998 obdrželo velmi pozitivní hodnocení od kritiků. Ve své další práci se zaměřila na Huculský projekt, který je neodmyslitelně spjat s pohořím Karpat a ukrajinskými tradicemi.

      

Slávu si získala vydáním singlu „Wild Dances“ z alba Dyki tanci (ukrajinsky Дикi танцi, anglicky Wild Dances, českyDivoké tance), kterého se prodalo jen na Ukrajině na 500 000 kopií. Ve své domovině za něj obdržela pět platinových desek. Přineslo jí také vítězství na prestižní soutěži Eurovision Song Contest 2004. V témže roce byla též hlavní hvězdou vyhlášení ankety Český slavík. Své písně a videoklipy si píše, komponuje i produkuje sama. Někdy bývá nazývána jako Shakira z Ukrajiny. Server Kulturák.cz o ní mluví jako o divoké krásce z východu či zvířecí energií nabité zpěvačce.

Roku 2008 vyšlo album Wild Energy. Obsahuje duety s americkými zpěváky T-Painem (píseň „Moon of Dreams“) a Missy Elliott (píseň „The Girl That Rules“) a je založené na knize Wild Energy. Lana. Své nové show s ním spojené poprvé představila v únoru téhož roku na národním kole Eurovize v ázerbájdžánském Baku. Ukrajinská verze tohoto alba se jmenuje Amazonka.

Ačkoliv byla pozvána jako zvláštní host, vyhrála Ruslana r. 2009 na Asijském hudebním festivalu dvě speciální ocenění.

Během roku 2006 byla zvolena poslankyní ukrajinského parlamentu.

UNICEF ji jmenoval Velvyslankyní dobré vůle Ukrajiny. Aktivně bojuje proti obchodování s lidmi a věnuje se i mnoha jiným charitativním projektům. Účastní se také iniciativy na potírání hudebního a softwarového pirátství.

Hovoří plynně rusky a ukrajinsky. Umí též anglicky a učí se německy. Jejím koníčkem je extrémní sport.

wiki
facebook