Lenny

Lenka Filipová se narodila 25. září 1993 v Praze do umělecké rodiny folkové zpěvačky a kytaristky Lenky Filipové a architekta Borise Drbala. Její dědeček byl divadelní a televizní herec Adolf Filip.

Ve čtyřech letech začala hrát na klavír a od šesti do deseti let docházela do umělecké školy, kde studovala hru na klavír. Zároveň navštěvovala jazykovou školu, kde se naučila plynule anglicky. Ve škole hrála v dramatickém kroužku a zpívala ve sborech. Později přešla na sólový zpěv doprovázený hrou na klavír. Komponovala melodie a poté k nim přidávala i text. V jedenácti letech složila svou první píseň. V šestnácti začala hrát s kapelou a doprovázet svou matku na jejích turné po Evropě, Austrálii, Americe a Kanadě. Ve stejném období se také zúčastnila americké mezinárodní písničkářské soutěže International Songwriting Competition, kde se se svou skladbou „You're My Everything“ dostala až do semifinále.

      


Na jaře 2013 odmaturovala na anglicko-českém gymnáziu AMAZON. Od října 2013 studovala na hudební škole British and Irish Modern Music Institute v Londýně tříletý obor skladba (songwriter). Studia úspěšně dokončila v roce 2016 s titulem bakalář.

V roce 2018 se objevila ve výběru osobností „30 pod 30“ magazínu Forbes, které podle něj „mění svět okolo sebe“.

V roce 2013 podepsala smlouvu s hudebním vydavatelstvím Universal Music a v červnu téhož roku vydala své první EP s názvem All My Love se čtyřmi skladbami, z toho třemi autorskými. Své druhé EP s názvem Fighter vydala v prosinci téhož roku. V roce 2013 také získala ocenění Objev roku v anketě Anděl, a v témže roce byla nominovaná na Objev roku v anketě Český Slavík Mattoni.

V září 2016 vyšlo její debutové studiové album Hearts. V rámci něj Lenny vyjela na klubová turné Hearts Tour, která byla na všech místech vyprodaná. Za album Hearts Lenny získala nominaci na Cenu Apollo. V roce 2016 byla též nominována v kategorii Zpěvačka na hudební cenu Žebřík a v celkem čtyřech kategoriích na cenu Anděl. Z těchto čtyř nominací proměnila všechny, a to v kategoriích Album roku (Hearts), Skladba roku (Hell.o), Zpěvačka roku a Videoklip roku (Hell.o). Rovněž převzala žánrového Anděla v kategorii Rock & Pop.

Úspěch se skladbou „Hell.o“ slavila také v Itálii, kde se představila v tamní talk show Che tempo che fa. V červnu téhož roku se skladbou vystoupila jako host na 11. ročníku hudebních cen Wind Music Awards ve Veroně.

V červnu 2017 podepsala globální smlouvu s německým Universal Music, pod nímž vydala remix písně „Hello.o“ od amerického dua Fancy Cars. Na jaře 2018 si ji britská soulová zpěvačka Emeli Sandé vybrala jako support pro svůj koncert v pražské O2 areně.

V květnu 2018 vypustila do světa nový singl a videoklip „Enemy“, jenž je předzvěstí druhého studiového alba. Druhou ochutnávkou je skladba „Home“, která vychází v listopadu několik dní před startem Turné MMXVIII. Během něj Lenny zavítá do čtyř českých měst: Hradce Králové, Ostravy, Brna a Prahy. Pro velký zájem v Brně vystoupí dvakrát. Pražským koncert 1. 12 ve Foru Karlín završí svůj velmi úspěšný pracovní rok.

autorka fotek: Hana Knížová

www
facebook
instragram
youtube

Fotogalerie