LIPO

Lipo – zakládající člen kapely BPM (Básníci před mikrofonem). V roce 2006 spojili své aktivity Lipo a Paulie, aby proklestili cestu stylu projevu, co nemá na české hip hopové scéně obdoby.

Lipo, vlastním jménem Jonáš Červinka, je český básník a rapper. Narodil se 11.dubna 1986, pochází z Liberce, kde spolu s Pauliem Garandem založil projekt Básníci před mikrofonem (BPM). Debutová deska BPM Slova vyšla v roce 2007 a obsahovala i první výraznější hit - Madam poezie a také další videoklipy jako David, Jeden z mnoha nebo Ostrovy sutin.

        

O rok později v roce 2008 album Slova zremixoval KennyRough, který se stal novým členem BPM. Druhou desku nachystali BPM na rok 2009 a pojmenovali ji Horizonty. Pilotní singl Chill se stal velkým rádiovým hitem a bodoval v nejrůznějších hitparádách. Na YouTube se klip Chill stal prvním videem BPM, které překročilo hranici milionu views. Dobře si vedl i druhý singl - Horizonty. Za album Horizonty byli BPM oceněni cenou Anděl 2009 v kategorii Hip hop and r'n'b a získali také dvě nominace na Hudební ceny Óčka 2009. V kategorii Objev roku ani Hip Hop and r'n'b BPM nezvítězili, ale alespoň potěšili fanoušky vystoupením na slavnostním předávání.

Nová etapa Lipovy kariéry přišla na podzim 2010, když vydal politicky angažovaný song Pozdravy z Liberce, kterému se dostalo i podpory některých médií. Na jaře 2011 oznámil Lipo práci na své sólové debutové desce, ze které v červenci 2011 vydal první ochutnávku - singl s videoklipem Otroci svobody, který následovaly další songy z chystaného debutu - Víc než hudba?, Naposled (feat Beef) a v lednu 2012 pozdější megahit Ležím v tvé blízkosti (feat Debbi). Právě posledně jmenovaným singlem se Lipo výrazně zapsal do povědomí veřejnosti jako sólový umělec, na YouTube má videoklip miliony zhlédnutí, singl rotoval rádii i hudebními televizemi a bodoval v mnoha hitparádách - jako první český rapper dostal Lipo svůj song až na samotný vrchol české rádiové hitparády IFPI, kde se umístil na 1.místě v žebříčku Top 50 nejhranějších cz/sk skladeb. MF Dnes zařadila Lipa v lednové prognóze mezi umělce, od kterých očekává, že se v roce 2012 zapíší výrazným způsobem na českou hudební scénu. Tyto ambice Lipo naplnil svým sólovým debutem Víc než hudba, který vyšel 6.dubna 2012 pod EMI. Album se ihned po vydání vyšvihlo na 3.příčku prodejního žebříčku IFPI, čímž se zařadilo mezi prodejně nejúspěšnější české rapové desky historie. Jako čtvrtý videoklip z alba Lipo představil video k songu V temnotě.
Za hit Ležím v tvé blízkosti byl později nominován na Hudební Ceny Óčka 2012 v kategorii Videoklip roku, obdržel také dvě nominace na Hudební Ceny Evropy 2. Vítěznou trofej získal v rámci cen OSA 2012, kde byl vyhlášen jako "Nejúspěšnější mladý autor populární hudby".

Na rok 2013 přichystal Lipo spolupráci s talentovanou začínající zpěvačkou Kateřinou Marií Tichou, kterou nazval Do města přišla zima. Singl byl okamžitě nasazen do vysílání českých rádií a záhy na to napodobil úspěch předchozího hitu Ležím v tvé blízkosti, když se dostal až na vrchol české rádiové hitparády IFPI a stal se druhým Lipovým "number one" hitem v domácím žebříčku.
Zároveň začal Lipo v roce 2013 pracovat na svém druhém sólovém albu. Na něm opět spolupracoval s talentovaným beatmakerem, který si říká ODD, a také s popovým producentem Martinem Ledvinou. Během procesu vzniku však začala nahrávka nabírat experimentálnější rozměr, a to zejména co se týče neobvyklého množství zapojení živých nástrojů. Práce na novince trvaly intenzivně zhruba rok a půl.
První ochutnávka nové hudby, song s videoklipem Pořád jen to svoje, byla představena na začátku září 2013. Nejednalo se však o pilotní singl z alba, ale spíše o bonusový song pro fanoušky. Přesto se však skladba s nerádiovými ambicemi dočkala obrovských úspěchů v hitparádách, na YouTube již videoklip nasbíral několik milionů zhlédnutí. Vzhledem k popularitě mezi fanoušky byla píseň zařazena i na Lipovu druhou řadovku s názvem O duši, a to jako bonus.
Prvním oficiálním singlem z alba se stala skladba Město, co spí, která byla i s videoklipem představena 6. dubna 2014, symbolicky v den dvouletého výročí Lipova debutu. Nedlouho poté následoval druhý singl Kruhy s hostující Yannou, který si svou premiéru odbyl rovnou v rádiovém éteru. Jeho oficiální videoklip má rovněž sledovanost několik milionů zhlédnutí na YouTube.

Deska O duši, která překračuje mantinely hiphopového žánru, vyšla 12. května. Jen pár hodin po svém vydání se ocitla na prvním místě prodejnosti českých alb na iTunes, v oficiálním českém prodejním žebříčku IFPI debutovala na čtvrtém místě.
Třetím videoklipem k nahrávce se stal v říjnu 2014 snímek Všechno má svůj čas, který Lipo pořídil netypicky na šestnáctimilimetrový film, čímž znovu dokázal, že si na české scéně kráčí vlastní cestou. Klip byl pořízen na místech, na nichž Lipo trávil v dětství prázdniny.
V listopadu 2014 se Lipo umístil na druhém místě v anketě Hvězda internetu v rámci Českého slavíka.


web

facebook

instagram

youtube